معرفی پارکت لمینت

پارکت لمینت - بازرگانی آروند

آیا میدانید پارکت لمینت چه مارکی خوب است و چه خصوصیاتی دارد؟ آیا پس از تاثیر پارکت لمینت بر روی فضاهای خود مطلع هستید؟ درست است که پارکت های ایرانی جزء با کیفیت ترین لمینت ها هستند اما در ابتدا باید ویژگی و خصوصیات پارکت مرغوب را بشناسید تا بتوانید انتخاب درستی برای فضاهای خود داشته باشید و به هنگام خرید بدانید پارکت لمینت چه مارکی خوب است.

پارکت لمینت ها به دلیل این که از جنس چوب هستند در دسته دوستداران محیط زیست نیز قرار می گیرند زیرا می توانند بازیافت شوند و دوباره مورد استفاده قرار بگیرند با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با خصوصیات و ویژگی های بهترین نوع پارکت در ایران آشنا کنیم.

پارکت لمینت - بازرگانی آروند

چند مورد از ویژگی های بهترین نوع پارکت لمینت در ایران

امروز پارکت لمینت ها جز کفپوش هایی هستند که در پروژه های بازسازی و نوسازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و طرفداران بسیاری نیز پیدا کردند که دلیل آن فقط داشتن قیمت مناسب نیست بلکه دلایل دیگری از جمله سرعت در اجرا و نصب راحت آنها نیز می باشد.

 آیا می دانید که حتی میتوان پارکت های کار شده در فضا را جمع نمود و در فضایی دیگر مورد استفاده قرار داد؟ البته برای این کار حتماً باید از نصاب ماهر کمک بگیرید تا پارکت هایتان موقع جمع کردن آسیبی نبیند موارد گفته شده در بالا چند مورد از ویژگی هایی میباشد که همه پارکت لمینت ها آن را دارا می باشند اما برای خرید بهترین مارک پارکت باید به موارد دیگری نیز توجه داشته باشید که در ادامه حتما به آنها خواهیم پرداخت.

پارکت لمینت - بازرگانی آروند

معرفی لایه های پارکت لمینت

پوشش زیرین پارکت لمینت (ورق بالانس) : بهتر است بدانید که پوشش زیرین پارکت ها یکی از مهمترین قسمتهای آن است این لایه بیشتر از جنس رزین طبیعی یا مصنوعی می باشد که در بعضی موارد لایه فوم که باید در هنگام نصب بر روی کف چسبانده شود به این لایه چسبیده است زیرا این لایه باعث می شود تا به هنگام راه رفتن پارکت ها سر و صدا ایجاد نکند و به دلیل اینکه برای چسباندن لایه ها تحت فشار به بسیار بالایی قرار دارد محصول نهایی پارکت لمینت کاملاً یکپارچه است و جداسازی آنها غیرممکن میباشد.

بدلیل اینکه این لایه باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت خارجی به مغز پارکت در قسمت کف می شود پس به این نتیجه خواهیم رسید که هرچقدر این لایه قوی‌تر و با تراکم بالا تری باشد نفوذ ناپذیری بیشتری را در قسمت کف خواهیم داشت در هنگام خرید بهترین مارک پارکت لمینت به این مورد نیز باید توجه داشته باشید که پوشش زیرین پارکت تمامی سطح زیر پارکت را پوشش دهد زیرا بعضی از شرکت ها و ورق بالانس در فواصل بین کلیک ها با فاصله از هم قرار دارند و این مورد باعث آسیب دیدن پارکت ها در این قسمت می شود.

جنس مغزی پارکت لمینت: مهم ترین و اصلی ترین لایه پارکت در مرکزی ترین بخش آن قرار دارد که آن را با نام لایه HDF یا لایه مغزی می شناسند که این لایه از فیبر با تراکم بسیار بالا ساخته می شود البته این را نیز باید بدانید که همه پارکت لمینت ها دارای مغزی HDF نیستند و بعضی از شرکت ها به جای HDF از MDF  استفاده می کنند مواد اولیه به کار رفته در HDF و MDF یکی میباشد و هر دوی آنها از تکه های چوب، چسب، رزین و پارافین میباشند که تحت فشار و حرارت قرار می گیرد اما تفاوت اصلی این دو در نوع چوب و روش تولید و میزان مواد مصرفی می باشد در MDF ها میزان فشار تخت های تولیدی دانسیته ۶۰۰ تا ۷۰۰ را دارند و همچنین از چسب و پارافین کمتری برای تولید پارکت لمینت با مغزی MDF استفاده می شود و به دلیل اینکه MDF ها دانسیته و یا سختی پایینی دارند باعث جذب رطوبت بیشتری می شوند. پس پارکت لمینت سریع آب را جذب می کند و به اصطلاح متورم می‌شود همچنین استفاده از MDF در مغزی پارکت لمینت باعث میشود که مدتی بعد از استفاده پارکت دچار درز و قایقی شود می دانید دلیل ایجاد صدا هنگام راه رفتن بر روی پارکت ها چیست؟ یکی از این دلایل استفاده از ام دی اف در پارکت است زیرا MDFها چگالی پایینی دارند اما HDF با دانسیته بالا که معمولاً بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ هستند تولید می شوند در نتیجه مشکلاتی از جمله ایجاد درز، جذب سریع رطوبت، ناخن گیر بودن و عمر مفید پایین به وجود نخواهد آمد .

پارکت لمینت - بازرگانی آروند

لایه کاغذ طرح پارکت لمینت :

این لایه از کاغذ ملامین میباشد که طرح‌های آن توسط دستگاه‌های پیشرفته چاپ می‌شود لایه طرح چاپی لمینت از تنوع بسیار بالایی برخوردار است.ّ

پارکت لمینت - بازرگانی آروند

لایه مقاوم رویی پارکت لمینت (اورلی): بهترین نوع پارکت در ایران باید دارای مقاومت سایشی بالایی باشد شاید برایتان سوال شده باشد که مقاومت سایشی چیست؟ در واقع لایه رویی پارکت مقاومت سایشی آنها را مشخص میکند و هرچه مقاومت سایشی آن بالاتر باشد در مقابل ضربه و خط و خش مقاوم تر است که استفاده موادی مانند ملامین و اکسید آلومینیوم باعث دوام و نفوذ ناپذیری این لایه شده و مقاومت سایشی آن را بالا می برد این لایه در دو نوع مات و براق به بازار عرضه شده که با توجه به سبک دکوراسیون داخلی می توانید از انواع مات و براق آن استفاده کنید.

این لایه که در جلوگیری از فرسایش و ساییدگی تاثیر دارد باعث می‌شود که در مقابل پنجه های حیوانات، اثرات کفش، اسباب بازی بچه ها و پایه های مبل مقاوم بوده و از ایجاد خش و ساییدگی روی پارکت لمینت جلوگیری کند.

 

ضخامت تایل ها

ضخامت تایل پارکت لمینت در دوام و صدایی که از قدم زدن روی آن می‌شنوید، تاثیر زیادی دارد. هرچه تایل، ضخامت بیشتری داشته باشد، دوام آن بیشتر می‌شود که دیگر مجبور نیستید در دراز مدت آن تایل را تعویض کنید. به یاد داشته باشید که منظور از ضخامت تایل، ضخامت مغز HDF است. لمینت ها در ضخامتهای 7، 8، 10 و 12 میلیمتر تولید می شوند که پرکاربردترین آنها، لمینت‌های 8 میلیمتری هستند.

 

مقاومت سایشی (AC)

 پارکت لمینت ها درهمه حال قبل از وارد شدن به بازار، از نظر مقاومت و عکس العمل در برابر عواملی مانند خط و خش، رطوبت و موارد این چنینی موردآزمایش قرارمیگیرند. مقاومت سایشی به معنای مقاومت لمینت در برابرضربه و خط و خش است. لمینت ها از نظر مقاومت سایشی به پنج دسته مختلف AC1، AC2، AC3، AC4 و AC5 تقسیم می شوند که درادامه به بررسی هرکدام میپردازیم.

درجه بندی AC توسط تولیدکنندگان ابداع شد و این درجه بندی به شما راهنمایی زیادی می‌کند که پارکت لمینت مورد نیاز خود را بسیارراحت تر و سریع ترانتخاب کنید. این درجه بندی ها به 5 قسمت ارائه می‌شوند.

  •  AC1 :اولین درجه مقاومت سایشی است که این درجه منسوخ شده است.
  • AC2 : این درجه مانند درجه‌ی اول در ایران به ندرت پیدا می‌شود.
  • AC3: این درجه برای خانه‌ها، اتاق‌های هتل و مکان‌های تجاری کم تردد مناسب است.
  • AC4: این درجه برای مغازه‌ها و خانه‌ها مناسب می‌باشد.
  • AC5:این درجه برای مکان‌های پرتردد تجاری مانند پاساژ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد

یکی از رایج ترین درجه پارکت لمینت ها از نظر مقاومت سایشی نیز پارکت لمینت AC3 می باشد که در بین افراد بسیار مورد استفاده است و کیفیت متوسطی دارد اما برای مکان های شلوغ و پرتردد به هیج وجه پیشنهاد نمیشود. برای مکان های زندگی بهترین لمینت AC4 می باشد که در برابر خط و خش و ضربه مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و برای استفاده در منازل مناسب ترین و مرغوب ترین گزینه است. لمینت AC5 دارای بیشترین مقاومت در برابر خط و خش می باشد وهمانطور که پیش تراشاره شد برای استفاده در فروشگاه ها و هتل ها که بسیار پر رفت وآمد هستند توصیه می شود، اما برای استفاده در فضای مسکونی مانند پذیرایی و اتاق ها، استفاده از لمینت AC4 را پیشنهاد می کنیم.

نوع کلیک پارکت

پارکت لمینت ها با چسب وموادچسباننده اجرا نمی شوند؛ بلکه با شیارهایی که کلیک نامیده می شوند به صورت نر و ماده در یک دیگر قفل می شوند. وزنی که توسط بارهای مرده و زنده فضا روی پارکت وارد می شود،باعث چسبیدن هر چه بیشتروبهتر پارکت ها به زمین می شود. جهت این که پارکت لمینت ها از یک دیگر جدا نشوند، بهتر است که از کلیک های کوچک با لبه های کوتاه استفاده نفرمایید. در ضمن کلیک های مرغوب وهمچنین مطلوب باید ویژگی ارتجاعی بیشتر و شکنندگی کمتری داشته باشند تا به آسانی از یک دیگر جدا نشوند.